Prośba o pomoc w odnalezieniu aktu ślubu

Wszystko co dotyczy genealogii.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

aemilia

Prośba o pomoc w odnalezieniu aktu ślubu

Post autor: aemilia »

Cześć, kochani bardzo proszę o pomoc. Utknęłam w pewnym momencie moich badań. Może znajdzie się ktoś kto jest lepiej zorientowany i zechce pomóc.

Szukam aktu ślubu Szymona Wożańskiego i Konstancji Grabińskiej. Szymon Wożański, mój praradziadek, jest wspomniany w akcie urodzenia mego pradziadka Stefana Wożańskiego z 1896 roku jako strażnik ziemski lubelskiej komendy. Aktu ślubu w żadnej dotychczas zindeksowanej parafii w Lublinie nie ma. W moim odczuciu sprawę komplikuje fakt, że było to małżeństwo międzywyznaniowe - Szymon był wyznania prawosławnego, a Konstancja rzymskokatolickiego.

W bazie rekordów Wożańscy występują we wsi Szlatyn pod Tomaszowem Lubelskim, jest tam nawet akt urodzenia Szymona (Symeona) z 1866 roku, który pasowałby do "mojego" Szymona, bo w momencie urodzenia Stefana miał 30 lat. Czy jest możliwe, że przywędrował do Lublina z tak daleka za pracą? Czytałam, że strażników ziemskich czasami rekrutowano nawet z bardzo dalekich rejonów, jako że było to zajęcie słabo płatne. Jednak informacji na temat straży ziemskiej w Lublinie jest dosyć mało.

Temat ten poruszałam już na genealodzy.pl, gdzie doradzono mi aby poszukać w okolicznych parafiach. Jednak nie jestem do końca pewna, gdzie szukać. Szymon i Konstancja według moich ustaleń mieszkali na ulicy Bonifraterskiej w Lublinie, tym bardziej wydaje mi się dziwny brak aktu ślubu, skoro mieszkali w mieście, a parafie prawosławne są zindeksowane w całości.

Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek pomysły jak to dalej ruszyć, będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam, Emilia

MarcinR

Post autor: MarcinR »

Ja indeksowałem metryki z parafii greckokatolickiej Szlatyn, ale zrobiłem tylko zdjęcia skorowidzów, które znajdują się w Archiwum Państwowym w Lublinie. Myślę, że za jakiś moment Pani temat zostanie przeczytany i odpowiednia osoba podrzuci zdjęcie z aktem urodzenia Szymona Wożańskiego z 1866 roku. Natomiast co do aktu ślubu Szymona i Konstancji to chyba należy go szukać w parafiach prawosławnych na terenie Lubelszczyzny. Sporo jest ich niezindeksowanych lub też nie ma dostępu online, np z Tomaszowa Lubelskiego. Czy wiadomo skąd pochodziła lub gdzie się urodziła Konstancja Grabińska?
Pozdrawiam Marcin

aemilia

Osoba która indeksowała Szlatyn udostępniła mi akt chrztu Szymona i wszystko by się zgadzało, problemem tylko pozostaje dla mnie połączenie tego lubelskiego Szymona Wożańskiego z tym ze Szlatyna. Konstancja urodziła się w Lublinie w 1876 roku. Czy to możliwe żeby ślub się odbył w Szlatynie?
Pozdrawiam, Emilia

MarcinR

Nie wiem kto Pani podsyłał akt chrztu Szymona, bo chyba nie ja, a na pewno ja indeksowałem Szlatyn greckokatolicki, ale to w tym momencie jest nieważne. W akcie urodzenia Stefana Wożańskiego przy Szymonie jest otczestwo Pawłowicz. Kto jest ojcem Szymona w akcie z 1866 roku. Jeśli Paweł, to jesteśmy w domu.
Pozdrawiam Marcin

aemilia

Tak, dokładnie jest tam Paweł. Przypuszczam że to może chodzić o tego Szymona, jednak chciałam się upewnić poprzez jakiś inny dokument :)

edit: sprawdziłam i skan wysłał mi MireQ :)
Pozdrawiam, Emilia

Awatar użytkownika
MireQ

Re: Prośba o pomoc w odnalezieniu aktu ślubu

Post autor: MireQ »

aemilia pisze:... akt urodzenia Szymona (Symeona) z 1866 roku, który pasowałby do "mojego" Szymona...
To jest Twój Szymon, rodzice to Paweł Wożański i Marianna Fediuk.
Pozdrawiam: MireQ

Parafie: Chodel, Chotcza, Karczmiska, Kazimierz Dolny, Końskowola, Opole Lubelskie, Piotrawin, Wąwolnica, Wilków.
Odpowiadam tylko na majle, na PW NIE

MarcinR

W grę wchodzą parafie prawosławne z Lublina ewentualnie z Tomaszowa Lubelskiego.
Pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

W bazie ksiąg meldunkowych Lublina widnieją osoby jak w załączniku. Nr sygnatury wskazuje na zamieszkiwanie w tym budynku https://szukajwarchiwach.pl/35/22/0/12/ ... 1#tabSkany W księgach meldunkowych znaleźć można często interesujące wpisy. Jeden z dwóch Stefanów może być Szymonem (Symeonem). Dostęp do zapisów zawartych w księdze meldunkowej niestety tylko w pracowni naukowej AP Lublin.
Pozdrawiam Grzegorz

MarcinR

Nad wszystkim czuwa Administrator. I tak ma być. Panie Administratorze, nie orientuję się w parafiach prawosławnych w Lublinie pod koniec XIX wieku. U nas zindeksowane są dwie: Soboru czyli ta z Placu Litewskiego i Przemienienia Pańskiego z Ruskiej. Jest jeszcze grecko-orientalna, ale kończy się na 1874 roku.Czy były jakieś inne parafie?Pytam, bo może w tej jakiejś innej para Symeon-Konstancja brała ślub. Jakoś nie wydaje mi się, aby pan młody wyznania prawosławnego, mundurowy,wziął ślub w kościele rzymkat.
Pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
Greg

W latach 1905-1915 była jeszcze cerkiew pułkowa przy al. Racławickich (wcześniej kaplica na terenie pułkowym) ale nie mam wiedzy czy odbywały się w niej śluby i prowadzono księgi metrykalne. Jeżeli tak to prawdopodobnie zostały wywiezione wraz z ewakuacją wojska.
Pozdrawiam Grzegorz

MarcinR

To w takim razie nie wiem, gdzie mogli brać ślub. Zostaje Tomaszów.
Pozdrawiam Marcin

aemilia

Greg pisze:W bazie ksiąg meldunkowych Lublina widnieją osoby jak w załączniku. Nr sygnatury wskazuje na zamieszkiwanie w tym budynku https://szukajwarchiwach.pl/35/22/0/12/ ... 1#tabSkany W księgach meldunkowych znaleźć można często interesujące wpisy. Jeden z dwóch Stefanów może być Szymonem (Symeonem). Dostęp do zapisów zawartych w księdze meldunkowej niestety tylko w pracowni naukowej AP Lublin.
Uzyskałam skany tej księgi, jeden Stefan to właśnie mój pradziadek, a drugi Stefan to jego syn. Jest tez Konstancja, ale Szymona tam nie ma. Musiał już nie żyć w tamtym momencie, a przybyli na zamieszkanie do tego miejsca w 1931 roku.

Jeżeli chodzi o cerkiew garnizonową, to wydaje mi się, że ta opcja odpada, bo musieli być małżeństwem już w momencie urodzenia Stefana - w roku 1896. Jako że reszta prawosławna jest już zindeksowana, pozostaje mi szukać pod Tomaszowem, chociaż wydaje mi się dziwne, aby jechali taki kawał drogi by wziąć ślub. No ale jak to w życiu, wszystko jest możliwe. Czy spotkaliście się z podobnym przypadkiem?

edit:
MarcinR pisze:Jakoś nie wydaje mi się, aby pan młody wyznania prawosławnego, mundurowy,wziął ślub w kościele rzymkat.
Myślę, że na pewno nie brali ślubu w kościele rzymskokatolickim, bo w księdze meldunkowej wspomnianej przez Admina w rubryce "wyznanie" wszyscy mają wpisane prawosławie.

Bardzo dziękuję za zaangażowanie i wszystkie wypowiedzi :)
Pozdrawiam, Emilia

Awatar użytkownika
Greg

aemilia pisze:bo musieli być małżeństwem już w momencie urodzenia Stefana - w roku 1896
Nie doczytałaś, że wcześniej była "kaplica" na terenie pułku działająca na zasadach cerkwi.
Pozdrawiam Grzegorz

El
Post autor: El »

Autograf Semena - pod aktem nr 68: https://szukajwarchiwach.pl/35/2251/0/1 ... 9O7J_5zYew
BTW: Także po Ignacym Osoba ślad ginie po ur. s. Włodzimierza w 1895 r w tejże par. prawosł.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

aemilia

Greg pisze:
aemilia pisze:bo musieli być małżeństwem już w momencie urodzenia Stefana - w roku 1896
Nie doczytałaś, że wcześniej była "kaplica" na terenie pułku działająca na zasadach cerkwi.
faktycznie. widzę jednak, że w bazie jest trochę indeksów z cerkwi garnizonowej, czyli jednak nie wszystkie księgi zaginęły?
El pisze:Autograf Semena - pod aktem nr 68: https://szukajwarchiwach.pl/35/2251/0/1 ... 9O7J_5zYew
BTW: Także po Ignacym Osoba ślad ginie po ur. s. Włodzimierza w 1895 r w tejże par. prawosł.
czy w tym akcie Semen był świadkiem? niestety nie znam rosyjskiego, a to bardzo ciekawe.
Pozdrawiam, Emilia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia ogólnie”