Sobieszyn

Wszystko co dotyczy genealogii.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

Andrzej

Sobieszyn

Post autor: Andrzej »

Czy ktoś wie, gdzie są metryki z parafii Drążgów i Sobieszyn sprzed 1883 roku?
Andrzej

eve174

Re: Sobieszyn

Post autor: eve174 »

Andrzej pisze:Czy ktoś wie, gdzie są metryki z parafii Drążgów i Sobieszyn sprzed 1883 roku?
Andrzej

Metryki sa na parafii.

Pozdrawiam,
Ewa

TheTatajanka

Post autor: TheTatajanka »

A wiadomo może jakie roczniki są na parafii?
Pozdrawiam, Krzysztof.

Piotr r.

Post autor: Piotr r. »

TheTatajanka pisze:A wiadomo może jakie roczniki są na parafii?
Źródło: http://diecezja.radiopodlasie.pl/?pageId=63&pr=229
"Księgi metrykalne - od 1797 r. (niekompletne)"

Awatar użytkownika
dpawlak

Post autor: dpawlak »

To ciekawe, ja mam informację, że są/były też deczko starsze:
Sobieszyn - księgi metrykalne od 1738
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

TheTatajanka

Post autor: TheTatajanka »

Panie Dariuszu czy te księgi sprzed przeniesienia parafii do Sobieszyna to są księgi tylko z Drążgowa czy też z Żabianki? Wie Pan może dlaczego nie ma mikrofilmów u Mormonów z tych ksiąg, ani nie ma ich w AA w Lublinie? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dpawlak

Post autor: dpawlak »

Z Drążgowa na pewno, parafia została przeniesiona z Drążgowa.
Czy są tam również brakujące księgi z Żabianki, tego nie wiem.
Brak mikrofilmów wynika z tego, że to diecezja siedlecka, a nie lubelska.
Do siedleckiej mormoni się nie zapuszczali.
Z kolei mikrofilmowanie w AP odbywało się na przełomie lat 60-tych i 70-tych, czyli mogły być zmikrofilmowane te księgi, które do tego czasu trafiły już do AP (najczęściej do 1868). Tymczasem z terenów podlegających pod dawny powiat garwoliński (w tym i Sobieszyn) nie zachowały się duplikaty, więc do AP trafiają księgi przejęte z parafii ale dopiero od około 1890 roku. W przypadku Sobieszyna/Drążgowa księgi sięgają nieco dalej ale i tak ich jeszcze nie było w AP Lublin, gdy mormoni filmowali księgi.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

kbogusz

Post autor: kbogusz »

Dzień dobry,

dawno, dawno temu, przy okazji zmiany proboszcza, udałem się osobiście do Sobieszyna, żeby spytać nowego księdza o możliwość sfotografowania starych ksiąg, będących na parafii. Po początkowych przychylnych zapewnieniach, że nie będzie problemu, dowiedziałem się, że proboszcz nie może na nic takiego pozwolić, ponieważ nie pozwoliła na to diecezja. Mogłem za to zostawić kilka informacji o przodkach, których chciałbym odnaleźć (nazwiska, imiona i orientacyjne daty) i rzeczywiście, przy ponownych odwiedzinach mogłem sfotografować pojedyncze wpisy w księgach. Widziałem też wiele starych ksiąg spoczywających na parafii. Mimo moich i mojego taty próśb nie udało nam się nic wskórać.

Czy ktoś może ostatnio interesował się tym tematem? Czy są jakieś precedensy, na które można się powołać? Może jest tu ktoś z parafii Sobieszyn kto zna księdza i mógłby z nim porozmawiać na ten temat. Ze względu na oddalenie jest mi trochę ciężko się tym tematem zajmować, ale byłbym niezmiernie wdzięczny za jakiekolwiek próby zdobycia tych akt dla lubgens.
Krzysiek Bogusz

San.Min.

Post autor: San.Min. »

Podbijam. Nikt w parafii nie odbiera, dzwonię od paru dni. Wiem, że księgi są, widzę, że nie można fotografować, ale czy można je przeglądać?
Utknęłam z przodkiem, który tam właśnie się urodził, około 1865.

AgaCz

Post autor: AgaCz »

J jakiś miesiąc temu rozmawiałam z księdzem, oczywiście można napisać maila do księdza co nas interesuje, nazwiska, przybliżone daty, pan kościelny odnajdzie i spisze z aktów co trzeba za opłatą oczywiście, pomysł robienia fotek aktów niezbyt się księdzu podobał.

San.Min.

ja mam do przejrzenia wszystko od 1886 w dół! To średnio opłacalne chyba... o ile tam rodzina żyła... a można oglądać samemu, czy nie? Fotek mieć nie muszę, spiszę sobie.
A dzwoniłaś na telefon ze strony?

AgaCz

Post autor: AgaCz »

Nie dzwoniłam, rozmawiałam osobiście.Na pytanie czy można zadzwonić zeby się umówić i przyjechać- ksiądz kazał maila napisac a kościelny poszuka.
Najlepiej napisz do księdza, zapytaj, może Ci pozwoli przeglądać, kto wie.

San.Min.

tak zrobię, dzięki :)

San.Min.

Niestety. Wyraźnie mi powiedziano, że nikt ksiąg przeglądać nie może samodzielnie :/

Nie rozumiem tego, to zamykanie ludziom drogi do poszukiwań przodków! Wystarczyłoby dać je zindeksować!
Przecież to nie ich! :evil:

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

San.Min. pisze:Przecież to nie ich!
A czyje ?
Pozdrawiam Grzegorz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia ogólnie”